Jdi na obsah Jdi na menu
 


sniper / scout
Sniper - to je přímo mystický pojem. Vyvolává zájem a pozornost. Je velmi populární a v airsoftu to platí dvojnásob. Někdy to vypadá, jako kdyby snad každý chtěl být sniperem, nebo mít alespoň sniperku. Ale informovanost o této odbornosti je bohužel velmi mizivá.

Spousta airsofťáků ani pořádně neví, co snipeřina vlastně obnáší. A obliba ověšování všech možných zbraní optikami a nazývání je „sniperkami“ je takřka neúnosná. Snad tento článek vnese malinko „světla do temnot“. Toto je pouze takový nástin co práce snipera v airsoftu znamená, tak to tak prosím berte. Kdo by se o snipeřinu zajímal více, jistě si najde spoustu obsáhlých publikací, Které ho uspokojí.Také pasáže, věnované airsoftu, jsou mým subjektivním názorem :-)

Četl jsem, že vojenský sniper je vlastně odstřelovač/průzkumník (sniper / scout). To je veliká a často nepochopená či nedoceněná pravda.V airsoftu si většina lidí pod pojmem sniper především představí střelce se sniperkou. To je ale žalostně málo a taky je to škoda. Střelec, který postupuje s jednotkou, a má přesnější zbraň, je ostrostřelec (rozhodně roli ostrostřelce nezpochybňuji ), naopak. Je to důležitá pozice v týmu a každý tým by svého ostrostřelce měl mít. Koneckonců - každý sniper / scout se dřív nebo později dostane do role ostrostřelce. Záleží na typu akce. Ovšem na rozdíl od odstřelovače, ostrostřelec nepotřebuje opakovací pušku, spíš naopak. Hodí se mu více samonabíjecí, případně automatická zbraň, osazená optickým zaměřovačem a upgradovaná.

Kdo se chce nazývat sniper, ten střílí pouze jednotlivými ranami! Sniperkami mohou být nazývány jen zbraně, které střílí pouze jednotlivými ranami a to přesněji, nebo na větší vzdálenost než útočné zbraně!

A co to vlastně znamená být sniper / scout a co se od takového člověka očekává? Především je to ta nejnáročnější role v airsoftu (AS). Finančně a psychicky... My především na rozdíl od reálného snipera / scouta nemáme v AS tu základní výhodu: dostřel. Bohužel dostřel je limitovaný možnostmi AS zbraní a střeliva do nich. Každopádně ze sniperky lze vymáčknout jen o málo víc, než z běžných AEG. Navíc AEG střílející dávkou zasáhne cíl mnohem pravděpodobněji, než odstřelovačka jedním a to dokonce prvním výstřelem.

Tím víc je důležitá taktika, dobrý úsudek, vybavení a další schopnosti a pomůcky střelce. Navíc by sniper / scout působící v rámci nějakého týmu měl mít alespoň základní výcvik, aby při případném společném postupu pro vlastní tým nebyl spíš přítěží - především u týmů, které trénují CQB. Ideální je, aby prošel základním výcvikem jako všichni členové týmu. Teprve poté začít se sniper výcvikem (mimochodem, v reálném světě je průměrný věk snipera nad 35 let...).

Další nespornou výhodou je, pokud sniper / scout působí ve dvoučlenném týmu. Jak říká staré a dobře známé pravidlo: jeden je nic, dva jsou jeden. Vyhlídky dvoučlenného týmu na úspěch akce jsou mnohem lepší, než pro jednoho střelce. Pracovat v týmu je veliká výhoda. Jeden může být střelec, druhý záložní střelec. Nebo jako v reálném životě - jeden střelec, druhý pozorovatel. V AS se také velmi osvědčuje, když je jeden střelec a druhý mu poskytuje krytí pomocí AEG. Každopádně střelec se může lépe věnovat svému úkolu a soustředit se na něj, protože jeho parťák obhlíží okolí, udržuje rádiové spojení s velením nebo svým týmem a v případě nouze také významně pomáhá s ústupem.

Velké nároky jsou u snipera / scouta kladeny především na psychiku. Tak jako v reálném světě. Trpělivost je naprosto nezbytná a základní vlastnost pro odstřelovače. Naprostá trpělivost. Dále se člověk musí smířit s tím, že „nebude příliš akční“. Když se vám líbí akce, výbuchy, střelba, adrenalin - snipeřina pro vás není.

Snípeřina je pomalá, fyzicky, psychicky i materiálně náročná činnost, kde se jakákoliv chyba trestá. Zatímco všichni vaši kamarádi z týmu budou bojovat, budou mít třeba i spoustu zásahů a fakt si budou užívat akci, vy jako sniper tou dobou budete propocení až na kost a budete se p.o.m.a.l.i.n.k.u plazit houštím ke své pozici. Pokoušou vás komáři, mravenci, odřete si kolena a lokty, potrháte hejkala, kterého jste dva týdny vyráběli, odřete si barvu na své vymazlené pušce, která je vaší pýchou, vrazíte si do stehna při plížení klacek - a to vše jen proto, abyste zjistili, že když už se dostanete do pozice, tak váš cíl tam již není (v horším případě proto, že ho sestřelil váš týmový kolega s MP5, když k němu doběhl za 2 minuty - zatímco vy jste se plížili hodinu). A po skončení akce budete prohlížet škody na sobě, hejkalovi, pušce a přitom poslouchat nadšené hlaholení všech okolo, jak si to skvěle užili a jak si úžasně zastříleli... I to je snipeřina v airsoftu.

U snípera se prostě vyžadují jiné psychické vlastnosti než u agresivního a výbušného bojaře. Vlastně jiná osobnost a psychické naladění. Sniper by měl být spíš vyrovnaný, téměř flegmatik a introvert... Pro snipery se v přijímacím řízení také používají jiné psychotesty než pro řadové bojovníky.

Sniper / scout si jednoduše při spoustě akcí nemusí vůbec vystřelit. V některých situacích může být svým týmem také použit pouze pro roli průzkumníka a pozorovatele. Především tehdy, kdy je mimo dostřel své zbraně. Vycvičený sniper / scout může být v roli průzkumníka či pozorovatele mnohem nebezpečnější než kdyby střílel. V airsoftu to platí dvoj násob (právě vzhledem k dostřelu našich zbraní).

Ale zase v naprosto ideální situaci se zpocení a sedření doplížíte na svojí pozici, najdete svůj cíl v ideální vzdálenosti a pozici pro střelbu, vystřelíte, trefíte a nebudete odhaleni. Pak se v klidu stáhnete a po skončení akce budete poslouchat jinou pohádku: „Někdo nám sejmul chráněnou osobu, jen jsme slyšeli jak to hvízdlo... Ani jsme nenašli odkud střílel...“ A taková chvilka vám bude za tu dřinu stát...

Co se finanční náročnosti týče: vaše investice budou více než dvojnásobné oproti tornu, co do svého koníčka vloží vaší kamarádí z týmu. Puška, upgrade, optika, dvojnožka, přepravní / taktické pouzdro, záložní zbraň (,‚záložní AEG), 2-3 hejkaly, min 2X maskáče, camelbag, polní dalekohled, mapy, kompas, deník atd.‚ vysílačka s handsfree, a další hromada “drobností“, které prostě potřebovat budete - to vše přijde na “pěknej balík“... Bohužel airsoft je drahý koníček.

Prostě se dá říci, že snipeřina v airsoftu není pro každého, z různých důvodů. Chcete-li být sniper jen proto, že se vám líbí támhleta puška - vykašlete se raději nato, čeká vás jen zklamání. Pokud vás ale tohle vše neodradilo a i přes všechny nevýhody a potíže se do tohoto dobrodružství chcete pustit, tak do toho!

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Bum

(Adam, 23. 7. 2019 17:49)

Byl jednou jeden bum a ten způsobil velké buuum a baaac.

Kopiráky nemám rád:D

(adam, 28. 2. 2009 11:24)

Tak se mi zdá že tento clanek jsem cetl na odstrelovac.estranky.cz kdyz uz sem chcu neco dat tak pisu vlastni text a nekopcim to od jiných...je to trapne...chudak autor
autorsky prava na vás:D

Re: Kopiráky nemám rád:D

(Velitel AS týmu Černuc, 22. 8. 2012 23:50)

No ale co když to tyz odstrelovac.estranky.cz zkopírovali odsud? Ha...

Re: Re: Kopiráky nemám rád:D

(shooter, 1. 4. 2014 17:13)

naprosto souhlasím, to asi nikoho nanapadlo.každopádně, ať už je tenhle článek odkudkoliv, je výborný, lepší se opravdu podaří jen málokdy :-)))

Re: Kopiráky nemám rád:D

(ales, 16. 4. 2014 19:25)

ahoj sem airsoft novi chci se zeptat jesli je vicvik pro sniper mam mb13 dostrel 95 metru chtel by naku radu napiste airsoftkoalice meno je ales nebo email klose22@seznam.cz se z ostravi diki za odp.

Pravda

(Bílí rytíř internetu, 15. 2. 2014 11:07)

Děláte si už prdel ? Jak si můžete dovolit něco jen tak zkopírovat a mít radsot z toho že si někdo mylí že je to vaše práce ? Očividně o tom tvůrce stránek vůbec nic neví a zaslouží si provaz !!!

Thx

(Francesco888, 4. 10. 2013 20:41)

Zatím jsem ani nezačal, vždycky se mi líbilo místo snipera, mám vybranou, celkem slušně vypadající snipu s bipodem, optikou a kuličkami. Chtěl bych to hrát jen tak pro zábavu, ne jako profesionál. Naprosto chápu účel, co bude muset sniper dělat. Zdá se mi, že když se člověk plazí neviditelně křovím s pětikilovou puškou, je odřený, spocený a nikoho nesejme, užije si to realističtěji, než někdo, kdo střílí automatem a hází granáty - to jest ovšem pouze názor někoho, kdo to nikdy nehrál :)..Myslím že je to něco pro mě, doufám že to vyjde...Breath slowly !

Good text

(Yuri Harkov, 24. 7. 2013 15:36)

Jsem sniper začátečník, ale již jsem hrál. Sniper nemusí jen bojovat, může i chránit, pokud třeba hrajete Defend the rocket, tak se fakt hodí. Nebo si může lehnout, přátelé začnou naoko ustupovat, a pak je sejmeš zezadu... Drahý to sice je, ale skutečný sniper ví, jaká je jeho úloha v boji. Sniper je prostě nej.
Nice and easy!

Pochavala

(Raťafák, 19. 3. 2013 18:09)

Pochvala pro autora naprosto nejlepší článek co jsem kdy četl o AS Sniperovi :D

SUPER

(Sniper, 5. 3. 2013 14:11)

Pěkný článek,všechna čest.

Airsoft a sniperi

(Vlado, 4. 5. 2011 11:10)

Nech už je ten článok od kohokolvek, výborne vystihuje to čo hovorím neustále všetkým naivným hráčom, ktorí chcú byť sniperi. ... Potom sú zúfalí z každej akcie, nič si nezahrali, majú z toho jedno veľľké nič. Nemajú sa ako zapojiť po hre do debaty o tom ako niekohoo zneškodnili alebo boli niečím užitoční....

Dobrá rada

(Search and Destroyed, 17. 6. 2009 19:40)

Jsem sice chuďas, ale jakmile si pořídím pořádnej gun, budu se soustředit na jeho upgrade. Maskovat se dá i přírodními artefakty, a s trochou fantazie a myšlenkou se dá spoustu věcí vyrobit doma. Akorát s vysílačkou bych si neporadil :-D.. díky, jsou to skvělé informace. One shot, one kill!